Forum Düzeni
Felsefe
Felsefe hakkındaki tüm konulara bu başlık altından ulaşabilirsiniz.
Etiketlenen Kullanıcılar Listesi

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 20 Aralık 2020
Nereden: Trabzon
Mesajlar: 16,545
Konular: 2623
Cinsiyet:Bayan
Mentioned: 1399
Alınan Beğeni: 6552
Verilen Beğeni: 5968

Standart Pisagor ve Kürelerin Armonisi

04 Haziran 2022, 19:21
# 1


Pisagor ve Kürelerin Armonisi

Dönemindeki önemli kişiler gibi Pisagor da çok yönlü ilgi alanlarına sahip bir düşünürdü. M.Ö. 570-495 yılları arasında yaşamış olan İyonyalı filozof, pek bilinmese de müzik alanında önemli fikirler ortaya atmıştır. Kürelerin Armonisi (Musica Universalis) adıyla bilinen varsayımı ile belki de gerçek olamayacak kadar güzel bir düşünce geliştirmişti

Kürelerin armonisi olarak da bilinen bu varsayım evrenin belirli bir armonik düzen içerisinde olduğuna dayandırılan bir görüştü. Pisagor bu düzenin sayılar ile ortaya çıkarıldığına ve armoninin oluştuğuna, oluşan düzenin müzikal bir denge içerisinde olduğuna inanıyordu.

Gezegenler arası mesafe gibi evrensel konuları müzik ile ilişkilendiriyor ve müzikal aralıklara benzetiyordu. Notalara ait düzenin sayılarda da bulunduğunu belirten Pisagor sayıların da uyumlu bir ses oluşturabileceğini ileri sürüyordu.

Pisagor’un analojik düşüncesi ile ortaya attığı bu önerme gezegenlerin arasındaki değişen mesafelere göre farklı sesler çıkardığını ifade ediyordu. Pisagor’a göre evren sayı uyumu ile oluşturulmuş müzik dolu bir yerdi. Bu benzetmeler sonucunda müzikteki matematiği keşfeden Pisagor, notaları sistemli bir biçimde yazıya dökebilmiştir.

Notaların belirli ölçülerle çalınması, müzikte işitilen sesli harflerin notalarla bağdaştırılması gibi düşünceler Pisagor sayesinde ortaya çıkmıştır. Günümüzde halen yedi nota üzerine kurulu olan müzik teorisine bu fikirler öncü olmuştur. Sonrasında Platon’da bu düşünceden hareketle astronomi ve müziği beraber incelemiştir.

Günümüzde de bu varsayımdan hareketle NASA, geliştirdiği aletler ile gezegenler arasındaki mesafeleri notalara dökmeye çalışmış ve başarmıştı.

Fermi Large Area (LAT) adı verilen teleskop, uzak galaksilerde yaşanan patlamaların frekanslarını kaydedip dönüştürerek müzik parçası haline getirebilme yeteneğine sahip.

Son olarak aşağıda görebileceğiniz video 2008 yılında kaydedilen bir patlama ile yayılan gama ışınlarının frekanslarının LAT teleskobu sayesinde nasıl müziğe dönüştürüldüğünü gözler önüne seriyor.
Alıntı.'' My beautiful universe. ''

E ∞ O
Seçenekler
Stil
YASAL UYARI : İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan mIRC Forum Adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. mIRC Forum hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler, Yöneticilerimiz ile iletişime geçilmesi yada iletişim formunu doldurulması halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde mIRC Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş sağlanacaktır.