Forum Düzeni
Etiketlenen Kullanıcılar Listesi

Seçenekler
Seçenekler
Stil
Üyelik tarihi: 23 Aralık 2020
Nereden: İstanbul
Yaş: 24
Mesajlar: 3,262
Konular: 372
Cinsiyet:Bayan
Mentioned: 571
Alınan Beğeni: 2028
Verilen Beğeni: 453

Standart Kelebekler Vadisi

12 Mayıs 2021, 14:42
# 1
Kelebekler Vadisi


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Kelebekler Vadisi, sadece Ölüdeniz’in değil, Türkiye‘nin de en sıra dışı coğrafyalarından biri. Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Uzunyurt Mahallesinde yer alan, 350 metrelik sarp kayalık duvarlarla çevrili olan vadi, ismini barındırdığı 80’den fazla kelebek türünden ve özellikle de Kaplan kelebeğinden alıyor.

Kaynağı Faralya köyünde bulunan ve 50 metre yükseklikten vadiye dökülen şelale, vadinin ortasından geçen bir dere ile Akdeniz’e ulaşıyor. Vadi, Fethiye’de kalkan birçok tekne turunun da ana duraklarından. Kendine has doğasıyla vahşi bir güzelliğe sahip. Gençler arasında popüler bir kamp ve tatil rotası olan Kelebekler Vadisi, yaz aylarında cıvıl cıvıl.

Kelebekler Vadisi, Akdeniz kıyı şeridinin eşsiz doğal güzelliklerinden biri. Muazzam manzarasıyla birçok kişinin hafızasına kazınan vadi, Muğla’nın Fethiye ilçesi Ölüdeniz sahiline 9 km uzaklıkta Uzunyurt Mahallesi sınırlarında bulunuyor. Yüksekliği 350 metreye ulaşan sarp kayalık duvarlarla çevrili olan vadi, ismini vadide yaşamını sürdüren 80’den fazla kelebek türünden alıyor. Kaplan kelebeği ise vadinin en tanınan kelebek türü.

Vadinin iki ana özelliğinden biri deniz ve dik kayalıklarla dış dünyadan izole olması nedeniyle çevre ve insan kirliliğinden en az ölçüde etkilenmesi; diğer özelliği ise bu koruma çabalarıyla birlikte vadinin doğal yaşam parkına dönüşmüş olması. Akdeniz’in sulak ve kuytu yerlerinde koloniler eşliğinde yaşayan Kaplan kelebeklerini (Eupoglia Quadripunctaria) en iyi gözlemleyebileceğiniz yerlerden biri de Kelebekler Vadisi.

Kaynağı Faralya köyünde bulunan ve vadiye 50 metre yükseklikten dökülen şelale, vadinin ortasından geçen bir dere ile Akdeniz’e dökülüyor. Akdeniz’in bunaltıcı yaz döneminin pek hissedilmediği vadide gündüzleri meltem rüzgarları, geceleri ise dağdan denize doğru ilerleyen ‘akkın’ ismi verilen hava akımı rahatlatıcı bir etki yaratıyor.

Kelebekler Vadisi, Dünya Mirasını Koruma Vakfı (World Heritage Foundation) tarafından, üzerindeki endemik bitki türlerinin zenginliği nedeniyle dünya üzerinde korunması gerekli 100 dağdan biri olarak ilan edilen Babadağ’ın eteklerinde bulunan Ölüdeniz, Kıdrak, Kabak gibi koylar arasında yer alıyor.

Kelebekler Vadisinin jeolojik yaşıyla ilgili araştırmalar sınırlı. Ancak jeologlar kanyondaki fay kırıklarının boylamasına değil karadan denize yani enlemesine olduğunu tespit etmiş. Vadi, Likya uygarlığı döneminde MÖ 3 ile 400 yılları arasında Perdikya (Faralya) kasabasının iskelesi olarak kullanılmış.

Bizans döneminden Osmanlı Rumlarına kadar olan dönemde kullanılan ev, kilise ve diğer yapılar kanyona yol açma ya da istinat duvarı yapmak gibi amaçlarla sonraki yıllarda kullanılmış. Kelebekler Vadisi, Türkiye ile Yunanistan arasında karşılıklı nüfus değişimi yapılan Mübadele Antlaşmasına uzanan bir de efsaneye ev sahipliği yapıyor.

Anlatılan hikayeye göre Mübadele Antlaşması sırasında unutulan ve vadide yaşamını sürdüren Despina isimli Rum kadın, 1987 yılında vadiye açılan ilk turizm işletmesinde çalışanlar tarafından fark edilmiş. O zamanki işletmeciler Faralya yaşlılarıyla görüşmelerinde böyle bir kadıncağızın kaldığı, bu yaşlı Rum kadının sırtında çuval yüküyle kanyonu tırmanıp köye ürün getirip götürdüğü, günün birinde bu yaşlı kadının ortadan kaybolduğu, cansız bedenine bile rastlanmadığı anlatmış.

Günümüzde hala Despina’nın ruhunun Kelebekler Vadisinde dolaştığı, ara sıra geceleri ortaya çıktığını anlatanlar bile var. Osmanlı Rumlarının yaşadığı tarla ve meyve bahçelerinden oluşan araziler mübadeleden sonraki yıllarda devlet tarafından satılmış. 1960’lı yıllarda arazinin büyük bölümünü alan bir ziraat mühendisi bahçedeki yaşlı dut, narenciye ve meyve ağaçlarını daha fazla verim elde edebilmek amacıyla kesmiş.

Ulaşım zorluğu ve bakım masraflarının artması üzerine araziyi satın alan S.S. Anadolu Turizm Geliştirme Kooperatifi ise arazinin eski günlerine dönmesini sağlamış. Yerel ismi Güdürümsu olan Kelebekler Vadisinin ismini ise vadiyi turizm amacıyla kooperatife ortak olan Hasan Deniz Bayramoğlu koymuş. Bayramoğlu’nun esin kaynağı ise şelale boyundaki kelebek kolonisinin büyüsüne kapılıp burayı Kelebekler Vadisi olarak anan amatör ressam – fotoğrafçı ve entamalog Rifat Kılar olmuş.

Kelebekler Vadisi, Türkiye’de ve dünyada kamp ve doğa turizminin en iyi adreslerinden biri olarak gösteriliyor. 1 Mart – 1 Kasım tarihleri arasında hizmet veren işletmenin bilgisi dışında konaklamak mümkün değil. Su ve elektrik enerjisinin tesis tarafından sağlandığı vadide günde 3 kez elektrik veriliyor. Sıcak su panelleri ile sıcak su elde ediliyor.

Kelebekler Vadisinde sezon boyunca Kelebekler Okulu Projesi kapsamında sanatsal, zihinsel ve bedensel disiplinler yoluyla doğa duyarlılığı arttırarak çevre bilincini uyandırmak ve eğlence ve dinlence anlayışını geliştirerek doğa ile uyumlu yaşam düsturunu kitlelere ulaştırmayı amaçlayan etkinlikler yapılıyor.

Ücretsiz olarak düzenlenmiş atölyeler arasında bu yıla kadar, sanatsal aktivite ve atölye çalışmaları, denizcilik, balıkçılık, mutfak, ziraat, el becerileri kursları ile kişisel gelişim, yoga, meditasyon, tasavvuf, doğu felsefesi bulunuyor. Vadinin denizi kristal berraklığında, hemen derinleşen bir yapıda. Deniz ve plaj bölgesi ise taşlık.

Alıntı
Seçenekler
Stil
YASAL UYARI : İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan mIRC Forum Adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. mIRC Forum hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler, Yöneticilerimiz ile iletişime geçilmesi yada iletişim formunu doldurulması halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde mIRC Forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş sağlanacaktır.